Kiedy wieje na Sycylii?

Często zadajecie pytania na temat warunków wiatrowych w poszczególnych okresach w Lo Stagnone. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, kiedy najlepiej wybrać się na swój wymarzony wyjazd!

Zacznijmy od statystyk wiatrowych dostępnych w internecie:

Statystyki z windfinder.com

Jak widać, statystycznie najwięcej wiatru doświadczymy od stycznia do maja, a peak przypada na kwiecień. Jak ma się to do rzeczywistości?

Kwiecień i maj

Śmiało możemy potwierdzić, że najwięcej wiatru doświadczycie w kwietniu i maju. Kwiecień natomiast jest bardziej kapryśny pod względem deszczu. Częste, gwałtowne ulewy, burze czy nawet grad regularnie utrudniają nam wtedy wpływanie. Wiatr też była bardzo silny i porywisty, często powyżej 30kt. Maj to natomiast bardzo dobry miesiąc do pływania i nauki. W tym sezonie mieliśmy zaledwie 4 bezwietrzne dni w przeciągu całego miesiąca! Pływanie w tych miesiącach wymaga długiej pianki, nie jest jednak przesadnie zimno. Wystarczy nam grubość pianki 4/3.

Czerwiec

Od czerwca rozpoczyna się klasyczny sycylijski sezon, czyli około 75% dni wiatrowych, równy, ciepły wiatr w okolicach 12 – 18kt. Ostatnie dwa tygodnie czerwca są tutaj wyjątkiem! Przez wyspę przechodzi wtedy fala upałów (z resztą jak przez całą resztę Europy), która sprawia że mamy dużo mniejszą szansę na treningi kitesurfingowe. W bieżącym sezonie mieliśmy w tym okresie zaledwie 2 / 7 dni wiatrowych. Pływamy bez pianek!

Lipiec i Sierpień

Klasyczna Sycylia, pływanie bez pianek, 80% dni wiatrowych, równy wiatr w okolicach 12 – 18kt zaczynający się przeważnie po południu. Miesiące te są jednak gorące i z tym należy się liczyć. To dzięki wysokim temperaturom mamy termikę, która daje nam doskonałe warunki do pływania na kitesurfingu.

Wrzesień Październik

We wrześniu mamy podobne warunki jak w lipcu i sierpniu, niektóre dni bywają chłodniejsze i czasem trzeba założyć krótką piankę. W paździeniku natomiast mamy szasnę na około 60% dni wiatrowych.