Kiedy wieje na Sycylii?

Kiedy wieje na Sycylii?

Często zadajecie pytanie kiedy wieje na Sycylii? Rozmyślacie godzinami przed wyjazdem na temat warunków wiatrowych w poszczególnych okresach w Lo Stagnone. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, kiedy najlepiej wybrać się na swój wymarzony wyjazd!

Zacznijmy od statystyk wiatrowych dostępnych w internecie:

Statystyki z windfinder.com

Jak widać, statystycznie najwięcej wiatru doświadczymy w marcu, kwietniu oraz maju, a peak przypada na kwiecień. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Kwiecień i maj

Śmiało możemy potwierdzić, że najwięcej silnego wiatru doświadczycie w kwietniu i maju. Kwiecień jest bardziej kapryśny pod względem pogody i deszczu. Częste, gwałtowne ulewy, burze czy nawet grad regularnie utrudniają nam wtedy wpływanie. Wiatr też była bardzo silny i porywisty. Często przekracza 30kt, a bywają dni z powyżej 40kt.

Maj to natomiast bardzo dobry miesiąc do pływania i nauki. W sezonie 2022 mieliśmy zaledwie 4 bezwietrzne dni w przeciągu całego miesiąca!

Pływanie w tych miesiącach wymaga długiej pianki, nie jest jednak przesadnie zimno. Wystarczy nam grubość pianki 3/2.

Czerwiec

Od czerwca rozpoczyna się klasyczny sycylijski sezon, czyli około 75% dni wiatrowych, równy, ciepły wiatr w okolicach 12 – 18kt.

Bezwietrzne okresy

Na przełomie czerwca oraz lipca przez Europę przetaczają się fale upałów. Jeżeli widzisz, że w europejskich stolicach temperatury są znacznie ponad normę na Sycylii prawdopodobnie nie wieje. Dotyczy to przeważnie miesięcy czerwiec i lipiec.

Lipiec i Sierpień

Klasyczna Sycylia, pływanie bez pianek, 80% dni wiatrowych, równy wiatr w okolicach 12 – 17kt zaczynający się przeważnie po południu.

Miesiące te są gorące i z tym należy się liczyć. To dzięki wysokim temperaturom mamy termikę, która daje nam doskonałe warunki do pływania na kitesurfingu. Wysokie temperatury nie są jednak bardzo uciążliwe dzięki ciągłym ruchom powietrza.

Wrzesień Październik

Do mniej więcej połowy września mamy podobne warunki wiatrowe jak w lipcu i sierpniu, niektóre dni bywają chłodniejsze i czasem trzeba założyć krótką piankę.

Im bliżej zimy, tym mniejsze szanse na dobre statystki. W tym okresie jednak często występują dynamiczne zjawiska atmosferyczne powodujące silny i bardzo dobry do pływania dla bardziej zaawansowanych chłodny wiatr.

Reasumując

Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo dobrymi miesiącami to pływania są kwiecień i maj. Laguna wtedy jest pusta i częściej doświadczymy silnego wiatru sprzyjającego wyższym lotom. Jeżeli chodzi o naukę, najlepiej wybierać lipiec, sierpień oraz wrzesień.

Pamiętaj, że pogody nie da się przewidywać na dalej niż 3 dni do przodu. Statystyki nie oznaczają, że Twój wyjazd będzie na 100% udany i to jest część sportu nazywanego kitesurfingiem.

Zobacz też cennik szkoleń kite na Sycylii!

Jeżeli potrzebujesz więcej porad przed swoim wyjazdem na sycylijskie wakacje, śmiało skontaktuj się z nami! Mieszkamy na tej pięknej wyspie od lat i chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami.
[email protected]

+48 666 832 222
www.kitedays.pl