Proces nauki pływania na kite.

Często pytacie nas, ile czasu zajmuje nauka pływania na kite od zera do samodzielności. Dużo zależy od tego, jakie sporty uprawiasz poza kitesurfingiem oraz jakie są Twoje predyspozycje. Poniżej opisaliśmy poszczególne etapy, kluczowe umiejętności oraz trudności jakie mogą występować podczas każdego levelu nauki.

➡️ Poziom 1: Nauka sterowania latawcem, generowanie mocy oraz body dragi

Bardzo duża część kursantów w naturalny sposób potrafi wyczuć sposób funkcjonowania latawców kitesurfingowych a rola instruktora sprowadza się do prezentowania kolejnych zadań i drobnych korekt ruchów kursanta oraz dbałości o bezpieczeństwo na wodzie. Dużą rolę tutaj odegra umiejętność wykonywania poleceń instruktora wbrew własnym odruchom, co wcale nie jest takie oczywiste. Przeciętna osoba jest w stanie nauczyć się sprawnie obsługiwać latawiec na podstawowym poziomie czyli wymaganym do pływania w optymalnych warunkach, generować nim moc oraz poruszać się w wodzie przy jego pomocy w czasie 3 – 4 godzin zajęć z instruktorem.

Nauka przebiega znacznie szybciej wśród osób, które:

1. dużo trenowały na małych latawcach komorowych – czas nauki sterowania zamyka się przeważnie w 3 godzinach

2. mają dużo styczności z żeglarstwem, windsurfingiem – 2 godziny nauki

3. latają na paralotni – do 1 godziny nauki

➡️ Poziom 2: Zakładanie deski, starty z deską oraz kontrolowane ślizgi

Szczególnie przy nauce zakładania deski bardzo dużą rolę gra sprawność fizyczna kursanta oraz poziom jego koordynacji ruchowej. Umiejętność sprawnego zakładania deski w ogromnym stopniu przyspiesza dalszą naukę. Jest to jeden z breakpointów w procesie nauczania i dzięki tej umiejętności będziecie w stanie bez problemu wykonywać kolejne kroki w nauce. Jeżeli nauczysz się szybko i sprawnie zakładać deskę kontrolowane starty, ślizgi i zatrzymania to przeważnie bułka z masłem! Ten poziom zajmuje przeważnie około 2 – 3 godziny zajęć z instruktorem. Z doświadczenia wiemy, że bardzo nieliczne osoby mają spore problemy ze sprawnym zakładaniem deski co może znacznie wydłużyć ten etap nauki.

Nauka przebiega znacznie szybciej wśród osób, które:

1. dużo pływają na wakeboardzie – 1 godzina nauki

2. dobrze jeżdżą na deskorolce czy snowboardzie – do 2 godzin nauki

2. mają bardzo dobrą koordynację ruchową oraz wyczucie latawca i wiatru

➡️ Poziom 3: Pływanie pod wiatr i całkowita niezależność od instruktora

Podczas tego etapu nauki występują największe rozbieżności w czasie nauki pomiędzy kursantami. Proces płynięcia pod wiatr to połączenie kontrolowania prędkości przy pomocy przenoszenia ciężaru ciała na desce, wychylenia ciała i zmian kąta deski względem wody, ruchów latawcem, oraz kontrola kąta płynięcia względem wiatru przy pomocy ciała. Jest tutaj do skoordynowania sporo małych ruchów, które decydują o tym że poruszasz się pod wiatr i wracasz w to samo miejsce na desce a nie spływasz z wiatrem i wracasz na piechotę. Niektórzy łapią to już po 2 godzinach, innym ten etap zajmuje 4 – 6 godzin, niektórzy muszą poświęcić na dopięcie nauki do końca nieco więcej czasu.

Nauka przebiega znacznie szybciej wśród osób, które:

1. dobrze pływają na windsurfingu

2. mają bardzo dobrą koordynację ruchów oraz wyczucie wiatru

Reasumując czas nauki w jaki celujemy to przeważnie 10 godzin z instruktorem. Czas ten czasem jest krótszy, częściej dłuższy. Pamiętaj, że od pewnego etapu możesz uczyć się sam. Gdy ten moment nastąpi na pewno poinformuje Cię o tym instruktor!

Jeżeli potrzebujesz więcej porad przed swoim wyjazdem na sycylijskie wakacje, śmiało skontaktuj się z nami! Mieszkamy na tej pięknej wyspie od lat i chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami.
[email protected]

+48 666 832 222
www.kitedays.pl