Zasady parkowania na Sycylii

Zasady parkowania na Sycylii

Zasady parkowania na Sycylii we Włoszech, mimo że pozornie na ulicach panuje chaos, mieszkańcy i służby miejskie dość mocno pilnują oznaczeń miejsc parkingowych. W bardziej turystycznych miejscach łatwo jest dostać mandat za niewłaściwe parkowanie.

  • Przy ulicach często widzimy zakazy parkowania a pod nimi w jakich godzinach dany zakaz obowiązuje
  • Często podane są też dodatkowe godziny ze względu na przykład na sprzątanie ulicy
  • Białe linie oznaczają darmowy parking dla każdego
  • Niebieskie linie oznaczają płatny parking dla każdego
  • Żółte linie oznaczają parking wyłącznie z indentyfikatorem mieszkańca

W niektórych parkometrach na Sycylii zapłacisz kartą, jednak zawsze dobrze jest mieć przy sobie gotówkę. Jeżeli parkometr po wrzuceniu pieniędzy pokazuje na ekranie godzinę lub dzień znacznie odleglejsze niż sugerowałaby włożona do niego suma pieniędzy, to znaczy że w momencie w którym płacisz postój jest darmowy.

Pamiętaj, żeby przestrzegać zasad parkowania na Sycylii, wbrew pozorom nie tak trudno jest dostać mandat za brak biletu, który wynosi 50€ nawet w późnych godzinach wieczornych.

Wyłudzacze pieniędzy

Przy parkingach w centrach miast czy przy popularnych atrakcjach często kręcą się wyłudzacze kasy. Najpierw pokazują gdzie jest wolne miejsce a następnie chcą za to 1-2€. Najlepszą strategią na nich jest po prostu nie zwracanie na nich uwagi i udawanie że nie istnieją nawet jak próbują nawiązać z Wami kontakt.

Jeżeli miejsce parkingowe jest oznaczone jako białe, zawsze jest darmowe!

Strefy ZTL

W centrach miast często zobaczysz też znaki ZTL (Zona Traffico Limitato) czyli strefy z ograniczonym ruchem. Pod każdym takim znakiem widnieje informacja w jakich dniach i godzinach nie można go przekraczać samochodem bez indentyfikatora.

Znajdowanie darmowych miejsc parkingowych

Jeżeli jesteś w strefie centum miasta, większość miejsc przy bardziej ruchliwych ulicach będzie oznaczona na niebiesko, jako płatne. Jeżeli chcesz znaleźć bezpłatne miejsca, czyli oznaczone białymi liniami spróbuj wjechać w mniej uczęszczane uliczki.

Na Sycylii często, w miejscach które wydawałoby się że mają tylko płatne miejsca parkingowe dość łatwo jest znaleźć darmowy parking przejeżdżając dwie / trzy przecznice dalej!

Zobacz też gdzie znajdziesz darmowy parking w Palermo!

Jeżeli potrzebujesz więcej porad przed swoim wyjazdem na sycylijskie wakacje, śmiało skontaktuj się z nami! Mieszkamy na tej pięknej wyspie od lat i chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami.
✅ [email protected]

✅ +48 666 832 222
✅ www.kitedays.pl