Prowadzenie samochodu na Sycylii

Prowadzenie samochodu na Sycylii

Czy prowadzenie samochodu na Sycylii jest takie straszne, jak możemy o tym niejednokrotnie przeczytać w internecie? Na pewno zasady ruchu drogowego, które tutaj panują zgoła różnią się od tych w środkowej Europie. Jednak wystarczy przestrzegać kilku zasad aby bez problemu poruszać się autem po wyspie.

Porady ogólne

 1. Jeżeli nie jesteś doświadczonym kierowcą, prowadzisz samochód kilka razy do roku albo z trudem zdałeś prawo jazdy niecały rok temu – odradzam wypożyczanie auta na Sycylii i próbę poruszania się nim tutaj. Jazda po okolicznych drogach wymaga od nas dość sporo przewidywania co zaraz może zrobić kierowca obok. To wymaga doświadczenia za kierownicą.
 2. Najpierw to, co się dzieje na jezdni a potem znaki drogowe. Jeżdżąc po Sycylii nie patrz ślepo na znaki pierwszeństwa przejazdu czy stopu na skrzyżowaniach. Zdecydowanie zwalniaj przy bardziej ruchliwych skrzyżowaniach nawet mając pierwszeństwo przejazdu.
 3. Nie przekraczaj prędkości w terenie zabudowanym nie ze względu na możliwy mandat a na własne bezpieczeństwo.
 4. Parkuj samochód zgodnie z zasadami aby uniknąć mandatów. Służby w miastach zwracają uwagę bardziej na prawidłowe parkowanie niż pozostałe przepisy ruchu drogowego. Przeczytaj o tym tu.
 5. Styl jazdy kierowców na Sycylii można określić jako samolubny, lecz to nie powód do nerwów.

Przepisy

 1. Policja drogowa na Sycylii w porównaniu z krajami Europy środkowej praktycznie nie istnieje. Dość dobrze pilnowane są natomiast zasady parkowania pojazdów.
 2. Na drogach często spotkasz pojazdy wyprzedzające Cię w niedozwolonych i niebezpiecznych miejscach.
 3. Często spotkasz się z sytuacjami jak blokowanie drogi przez zaparkowany nieprawidłowo samochód.
 4. W nocy czasem można spotkać samochody z założonymi niedopuszczonymi do ruchu w UE chińskimi żarówkami led które oślepiają. Dodatkowo jazda na długich światłach non stop jest często spotykana.
 5. Często zobaczysz samochody, które są rozbite lub uszkodzone i nie powinny być dopuszczone do ruchu.

Miasto

 1. Jeżeli poruszasz się szeroką jezdnią, nie jedź najbliżej jej prawej krawędzi. To pozwoli uniknąć nerwowych sytuacji, kiedy z podporządkowanej ulicy ktoś nagle wyjedzie Ci pod koła lub z nadmierną prędkością zacznie zbliżać się do skrzyżowania.
 2. Czasem spotkasz się z brakiem pionowych znaków przed skrzyżowaniami. Wtedy sugeruj się się znakami poziomymi namalowanymi na jezdni.
 3. Tutejsi kierowcy często z dużą prędkością podjeżdżają do skrzyżowań i późno hamują. Nie są to komfortowe sytuacje jednak nie jest to też coś nadzwyczajnego na Sycylii.
 4. Nie przejmuj się jak ktoś trąbi czy miga światłami. Sycylijczycy robią to często w momentach, których nigdy nie przyjdzie nam zrozumieć.
 5. Poruszaj się z prędkościami 30 – 50km/h żeby zawsze móc szybko zatrzymać swój pojazd.
 6. W większych miastach czasem będziesz musiał w rozumieniu środkowoeuropejskich standardów prowadzenia pojazdów wymusić pierwszeństwo. Tutaj to jednak normalna praktyka i nie jest czymś nadzwyczajnym dla innych kierowców.

Autostrada

 1. Na autostradach w zachodniej części wyspy kierowcy jeżdżą ze średnimi prędkościami 100 – 110km/h. We wschodniej części można częściej spotkać szybciej poruszające się pojazdy. Mało kto porusza się z prędkościami spotykanymi w środkowej europie czyli 150 – 170km/h.
 2. Kierowca samochodu, który jedzie z cały czas włączonym lewym kierunkowskazem często chce pokazać, że będzie wyprzedzał i jest najszybszy na drodze.
 3. Samochody nie jeżdżą ze stałą prędkością. Czasami jadąc przez godzinę na tempomacie w równą prędkością będziesz 10x wyprzedzał się z tym samym kierowcą, który co chwila zwalnia i przyspiesza.
 4. Podczas jazdy prawym pasem i dojeżdżając do samochodu poprzedzającego Twój, prawdopodobnie często spotkasz się z blokowaniem Ci wjazdu na lewy pas przez akurat nadjeżdżające lewym pasem auto. Lokalni kierowcy często zwalniają lub przyspieszają w momencie wyprzedzania na autostradzie co skutkuje często koniecznością hamowania i równoległej jazdy z pojazdem, który przed chwilą wyglądał jakby chciał Cię wyprzedzić.

Reasumując

Styl prowadzenia samochodów przez Sycylijczyków można określić jako chaotyczny i samolubny.

Ja osobiście podchodzę do tego tak, że traktuję ich jak osoby którym jakieś 10 lat temu samochody spadły z kosmosu i dopiero uczą się ich używać. Brak stresu i wyrozumiałość na drodze to tutaj podstawa :).

Każdy doświadczony kierowca bez problemu poradzi sobie z tutejszym ruchem przymykając oko na wybryki lokalnych driverów.

Prowadzenie samochodu na Sycylii to nic strasznego, trzeba przywyknąć do reguł panujących na tutejszych drogach a właściwie do ich braku.

Jeżeli potrzebujesz więcej porad przed swoim wyjazdem na sycylijskie wakacje, śmiało skontaktuj się z nami! Mieszkamy na tej pięknej wyspie od lat i chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami!
[email protected]

+48 666 832 222
www.kitedays.pl