Parzydełka na dnie laguny

Wiele z Was słyszało od znajomych, że w lagunie Lo Stagnone są parzydełka, które zostawiają na nogach ślady i powodują efekt swędzenia. Na ile jest to prawda i jak sobie z tym radzić?

Na dnie Lo Stagnone faktycznie występuje charakterystyczny gatunek roślin, który po zetknięciu ze skórą może powodować podrażnienia. Przypomina on trawę morską mającą około 15 cm wysokości i jest praktycznie niewyczuwalne podczas przemieszczania się przez lagunę na piechotę. To jednak nic złego! Mamy dla Was sposoby w 100% zapobiegające podrażnieniom skóry.

To, czy Twoja skóra jest na nie wrażliwa, nie zależy ani od płci ani od rodzaju cery. Niektórzy mają w organizmie serum, które przeciwdziała oparzeniom całkowicie lub w dużym stopniu. U takich osób występują najwyżej zaczerwienienia skóry. U większości jednak występują miejscowe podrażnienia przypominające delikatne poparzenia pokrzyw.

Większość osób uodparnia się na rośliny już po około 3 dniach.

Bardzo nieliczni doznają nieco bardziej dotkliwych podrażnień skóry, które mogą kończyć się małymi ranami w miejscach, które dotykają glonów. Możemy temu jednak w 100% zapobiegać.

Skuteczne metody zapobiegania:

  • ucz się w leginsach z długimi nogawkami lub długiej piance – czymś co przylega do skóry po całej długości nogi
  • używaj skarpetek neoprenowych, które chronią stopy

Pamiętaj, że podczas nauki części ciała które najczęściej będą dotkać roślin to stopy, łydki, uda i pupa. Te części ciała należy chronić jeżeli chcesz całkowicie uniknąć podrażnień skóry. Pamiętaj, że w 95% przypadków podrażnienia nie są problematyczne, wywołują jedynie lekki efekt swędzenia i nie jest to powód do paniki!

Jeżeli jesteś już osobą pływającą, uczysz się nowych tricków i często wywracasz wystarczy krótka pianka, większość osób używa albo board shortów albo właśnie krótkich pianek.

Jeżeli tylko pływasz prawo – lewo i nie wpadasz często do wody nie musisz się w ogóle martwić o rośliny na dnie.

Pamiętaj, że to właśnie dzięki tym roślinom nasz spot posiada tak płaską wodę! To między innymi one zapobiegają zafalowaniu akwenu na którym pływamy.